با این روش های ساده به جنگ سرماخوردگی برویم
 
 

در این روزهای سرد زمستان یا تا الان سرما را خورده اید یا از طریق دوستان و همکاران سرما خورده در معرض ابتلا هستید. پس لازم است نکات ساده ای را برای کمک به بهبود سرماخوردگی بکار ببندید تا در صورت سرما خوردن به سرعت سلامتی خود را بازیابید.
اگر اینبار در یک صبح سرد زمستانی از خواب بیدار شدید و احساس سرماخودگی داشتید سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید.
1.    ورزش کنید. حتماً تعجب می کنید. اما محققان بر این عقیده هستند که انجام نرمش سبک و حرکات کششی ضمن برطرف کردن حس کسالت و رخوت می تواند سبب کاهش تاثیر سرماخوردگی باشد. این تاثیر زمانی که سرما خوردگی در ناحیه سر باشد به شکل پر رنگ تری دیده می شود.  اما به یاد داشته باشید در زمان سرماخوردگی فعالیت بدنی سنگین می تواند تاثیر معکوس داشته باشد. در کل فعالیت ورزشی یکی از موثرترین روش ها در پیشگیری از سرماخوردگی است. فعالیت بدنی بیشتر، سیستم ایمنی قوی تر!
2.    سوپ داغ را به فراوانی مصرف کنید. در زمان سرماخوردگی مصرف انواع سوپ به ویژه سوپ مرغ سبب ایجاد خلط می شود که خشکی بیش از حد سینه و گلو را بر طرف می کند. سعی کنید سوپ را کم نمک و آبکی تهیه کنید.
3.    از نوشیدنی داغ مثل چای و قهوه غافل نشوید. ولی اگر به دنبال یک معجون شفا بخش هستید فرمول آن به این شکل است. یک عدد پیاز را در یک لیوان و نیم آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. عصاره آن را با مقداری عسل و آبلیمو ترکیب کنید و گرم بنوشید. این نوشیدنی خاصیت میکروب زدایی دارد و در بهبود سرماخوردگی تاثیری بی نظیر دارد.
4.    آب زیاد مصرف کنید. مصرف مایعات بیشتر تاثیر مثبتی بروی روند بهبودی خواهد داشت.
5.    بسیاری بر این باورند که مصرف آنتی بیوتیک در بهبود سرماخوردگی نقش دارد. درحالیکه اکثر سرماخوردگی ها ویروسی هستند و آنتی بیوتیک ها تاثیری بر آنها نخواهند داشت. 
6.    اگر سرما خورده هستید سعی کنید در خانه بمانید و به سرکار یا مدرسه و دانشگاه نروید. این کار هم در بازیافتن سریعتر سلامتی موثر خواهد بود و هم در پیشگیری از انتقال بیماری.
7.    در طول سال و بویژه در فصل سرما از ویتامین C و روی استفاده کنید. این کار به تقویت سیستم ایمنی کمک شایانی خواهد کرد و شما را در برابر بسیاری از ویروس ها بیمه خواهد کرد.

 

 
 
1706 مرتبه مشاهده شده
 

نظرات کاربران

ارسال نظر