چطور می توان بلند قدتر جلوه کرد
 
 

همانطور که می دانیم عامل اصلی کنترل قد، ژن ها هستند و موارد دیگر مانند تغذیه، عادات روزانه و ورزش دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در میزان قد هر فرد هستند.در این مطلب به نکاتی درباره چگونگی افزایش قد ، برای افراد در حال رشد و همچنین نکاتی جهت بلند قدتر جلوه کردن برای افراد بالغ اشاره خواهیم کرد.

•    افراد در سن رشد
1.    برای نوجوانان رمز اصلی داشتن یک استخوان بندی کامل و سالم در تغذیه نهفته است. رژیم های غذای سرشار از پروتین مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، سویا و شیر محرک های بسیار قوی جهت رشد کامل استخوان ها هستند. در نقطه مقابل غذاهای فست فود، شیرینی و اسنک ها تاثیر بازدارندگی قابل توجهی در تشکیل استخوان بندی در سنین رشد دارند. والدین می توانند برای تنظیم رژیم غذایی افزایش دهنده قد، به طور کامل مصرف قند و شیرینی را برای کودکان زیر 3 سال قطع کنند.
خوردن روی(زینک) از دیگر موارد موثر در تحریک رشد قدی است. کدو، تخم کدو، گوشت گوسفند، بادام زمینی و غذاهای دریای منابع مهم زینک هستند. ویتامین D که در ماهی و قارچ به فراوانی موجود است باعث تنظیم قد و وزن می گردد. کمبود این ویتامین می تواند سبب چاقی و کوتاهی قد به ویژه در میان دخترها شود.
2.    ورزش عامل مهم دیگر برای افزایش قد است. البته بهتر است تا 18 سالگی از انجام ورزش های سنگین مانند وزنه برداری و بدنسازی خودداری شود. در این زمان بهترین ورزش ها برای کامل کردن سیستم استخوان بندی، ورزش های کششی مانند والیبال، بسکتبال و ژیمناستیک هستند.
3.    خواب کافی از دیگر موارد موثر در داشتن قد مناسب است. برای نوجوانان در شبانه روز بین 9 تا 11 ساعت خواب توصیه می گردد.
4.    این نکته قابل توجه است که بر خلاف این باور که بعد از سن بلوغ رشد قدی متوقف خواهد شد، استخوان بندی معمولاً تا 20 سالگی به رشد و تکامل ادامه می دهد.

•    افراد بالغ
اگر سن رشد تمام شده باشد امکان افزایش قد وجود ندارد. متاسفانه در بازار و حتی برخی پزشکان برای افزایش قد داروها و گاهی عمل جراحی را توصیه می کنند که نه تنها تاثیری در افزایش قد ندارد بلکه عمل جراحی افزایش قد می تواند آسیب ها و صدمات جبران ناپذیزی را به فیزیک بدنی فرد وارد کند.
اما همیشه راه هایی و تکنیک هایی برای بلند قد جلوه کردن وجود دارد.
1.    از قوز کردن پرهیز کنید. همیشه سعی کنید کاملا صاف بایستید و قفسه سینه را باز و روبه بیرون نگاه دارید. شانه ها را پایین بدهید و گردن را در میانه شانه مخفی نکنید.
2.    سعی کنید لباس های تنگ بپوشید. لباس های گشاد و بگی باعث می شود خطوط بدن مخفی شوند و فرد قد کوتاه جلوه کند. لزومی ندارد که از لباسی استفاده کنید که در آن احساس راحتی نمی کنید. تنها کافیست از پوشیدن البسه ای که از سایز واقعی شما بزرگتر هستند اجتناب کنید.

3.    بهتر است از پوشیدن ساپورت زیر دامن خودداری شود به جای آن می توان از جوراب شلواری استفاده کرده که ظاهری کشیده تر به پاها می بخشد.
4.    لباس های رنگ تیره، سرمه ای و مشکی بدن را باریکتر و بلند قد تر نشان می دهند. همچنین پوشیدن بالا تنه و پایین تنه یک رنگ ظاهر را بلند قامت تر می کند. در مورد لباس های راه راه سعی کنید از راه راه عمودی استفاده کنید که بدن را کشیده تر نشان می دهد. در مقابل راه راه های افقی بدن را کوچک و کوتاه نشان خواهد داد.

 

 
 
1736 مرتبه مشاهده شده
برچسب‌ها : ژن رشد قد
 

نظرات کاربران

ارسال نظر