مغزها را از خواب بیدار کنیم!
 
 

زندگی امروز ما با آسان شدن روش های کسب خبر، اطلاعات ، دانش و نیازهای روزانه هر چه بیشتر ذهن و مغز مارا به سمت استراحت مطلق و تنبلی سوق می دهد. اگر در اینترنت برای بهبود سلامت مغزو راهکارهای آن جستجو کنید انبوهی از مطالب و مقالات علمی و غیر علمی خواهید یافت،با دستور العمل های گاه علمی گاه حتی خرافی. از آنجاکه فعال و زنده نگاه داشتن مغزاز ضرورت های یک زندگی سالم است، در این مقاله به روش های اثبات شده برای رسیدن بهاین هدف خواهیم پرداخت.

1.      توقف سیگار کشیدن و مصرف دخانیات 

در مضرات سیگار و فوایدترک آن هر روز مطالبی می شنویم. مسلماً چندان علاقه ای به شنیدن دوباره آن ندارید.اما ناگزیر باید به آماری در این زمینه اشاره کنیم. بر اساس تحقیقاتی که توسط Internal Medicine Study  برروی 21،123 نفر بینسال های 1978 تا 2008 انجام شده و در سال 2010 منتشر شده افرادی که در روز تا2پاکت سیگار می کشند  احتمال ابتلا به جنون در سنین بالاتر را تا دو برابرریسک افراد معمولی دارا هستند. این نسبت در افرادی که تا یک پاکت سیگار در روز میکشند 44 درصد است. حتی افرادی که کمترین میزان سیگار را می شکند باز هم تا 37 درصد احتمال ابتلا به جنون در سنین بالا را دارند. جالب است بدانید افرادی که سیگار را ترک کرده بودند ریسک ابتلا به جنون را تا حد افراد غیر سیگاری کاهش دادهاند.

2.      ایجاد روابط با کیفیت

ایجاد ارتباط با افرادمختلف و داشتن روابط عمومی خوب می تواند در سلامت مغز تاثیر مستقیم داشته باشد.افرادی که دارای دامنه ارتباطی وسیع هستند به علت معاشرت با طیف وسیعی از مخاطباندارای معلومات بالاتر و آشنایی با سبک های مختلف زندگی هستند و در نتیجه دارای مغزفعال تری هستند و در طول زمان دارای سلامت فکری و مغزی بالاتر نسبت به افرادی کهارتباطات محدودی دارند هستند.

3.      داشتن خواب کافی

مغز شما زمانی که به خوابمی روید تعطیل نمی شود و همزمان به فعالیت خود ادامه می دهد. روانشناسان معتقدندرویاهایی که می بینیم، منعکس کننده اطلاعاتی هستند که در طول روز دریافت می کنیم. برخی از این اطلاعات به طور کامل توسط مغز ما تعبیر و تفسیر می شود و گاهآنها را در خواب به صورت عجیب و نامفهوم می بینیم. در واقع اگر خواب کافی نداشته باشیم قدرت و زمان پردازش اطلاعات توسط مغز کاهش میابد و همین موضوع سبب خستگی وبه مرور زمان فرسودگی مغز می گردد.  اثبات شده که افراد بالغ به حداقل 7 تا 8ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند تا مغز توانایی خود را برای روز بعد بازیابد.

4.      تغذیه مناسب

مصرف مواد غذایی و سبزیجاتمانند بروکلی، اسفناج، گوجه فرنگی، توت ها و امگا 3 که در ماهی و روغن ماهی بهفراوانی وجود دارد مانند سوختی قدرتمند برای فعالیت مغز عمل می کنند. مصرف میزانمناسب امگا3 در دوران بارداری می تواند سبب افزایش IQ  نوزاد گردد و از طرفدیگر مصرف نوشابه های گازدار نان های بدون سبوس و کیک و شیرینی میتواند تاثیرمعکوس داشته باشد. همچنین چای سبز در تقویت حافظه موثر است. پروتین های موجود درگوشت، تخم مرغ و حبوبات در افزایش هوشیاری نقش بسزایی دارند.

5.      دعاکردن و مدیتیشن 

دعا و مدیتیشن سبب کاهشاسترس های روزانه می گردد. استرس یکی از عوامل موثر در برهم خوردن تمرکز و اختلالدر یادگیری است و از همین رو سبب کاهش کارایی و سلامت مغز است. با سپری کردندقایقی از روز در حالات دعا، خلسه، آرامش و مدیتیشن ضمن کاهش فشارهای عصبی استرسزا به فعال شدن ذهن و افزایش سرعت تبادل اطلاعات توسط مغز کمک شایانی می توانکرد. 

6.      فعالیت بدنی مستمر

داشتن برنامه منظم ورزشیفارغ از نوع آن می تواند سبب افزایش گردش خون و رسیدن اکسیژن و گلبول قرمز بیشتربه مغز گردد و در نتیجه کارایی مغز را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. همچنین درزمان انجام حرکات ورزشی مغز در حالت تمرین هماهنگی قرار می گیرد با تمرکز برویهماهنگ کردن اعضای بدن وارد وضعیت فعال می شود و همین مسئله کمک موثری در مقابلتنبلی مغز خواهد بود.

7.      فعالیت مغزی

مطالعه یکی از راه هایکلاسیک برای فعال نگاه داشتن مغز است. اما تحقیقات جدید نشان داده اگر قصد داریدمغز خود را شاداب و زنده نگاه دارید حتی بهتر است در مورد مطالبی که چندان علاقهای به آن ندارید و یا از آن سر در نمی آورید مطالعه کنید یا برنامه تلویریونیدرباره آن ببینید و با این کار مغز را وارد فاز چالشی و فعال خواهید کرد. همچنینخواندن کتاب برای کودکان به پرورش مغز آنها کمک قابل توجهی خواهد کرد . اگر سعیشود در حین خواندن کتاب سوالاتی برای کودک طرح شود مثل اینکه "حالا فکر میکنی چه اتفاقی خواهد افتاد؟" ذهن کودک را می توان به تفکر و تمرکز عادت داد وIQ را افزایش داد. 

تمرین دیگری که این روزهابسیار در دسترس و سرگرم کننده است بازی های مختلف پرورش مغز هستند که به راحتی میتوان آنها را بروی گوشی همراه یا تبلت نصب کرد.

8.      دوره های آموزش و یادگیری زبان دوم

اگر برایتان امکان دارددوره های آموزشی کوتاه یا بلند مدت را در برنامه هفتگی خود بگنجانید. همچنینیادگیری زبان دوم ضمن افزایش دانش و آگاهی تاثیر بسزای در فعال و پویا نگاه داشتنمغز خواهد داشت.

 
 
1732 مرتبه مشاهده شده
 

نظرات کاربران

ارسال نظر