صندوق عقب ماشین من، قهوه خانه سیار من!
 
 

شاید دیگر حوصله شنیدن مضرات و خطرات دخانیات را ندارید، خسته شده اید از این همه تبلیغات ضد مواد مخدر و هشدارها! اگر سیگاری و یا قلیانکش نیستید بهتر از همین جا خواندن مقاله را متوقف کنید چراکه شما 50 درصد کمتر از گروه دوم در خطر ابتلا به سرطان هستید و امروز خوشبختانه هشدار جدیدی از سوی دانشمندان برای شما صادر نشده. اما اگر در صندوق عقب ماشینتان یک پکیج کامل سفره خانه سنتی دارید و یا از هر فرصتی برای چاق کردن ذغال و پهن کردن بساط چایی-قلیان استفاده می کنید، لطفا 5 دقیقه از وقتتان را به خواندن این مطلب اختصاص دهید.
این روزها با هر کدام از ما درباره علت این همه استقبال جوانان از قلیان بپرسند شاید اولین دلیلی که خواهیم آورد این باشد که تفریح دیگری وجود ندارد و جوانان در برنامه های دورهمی سرگرمی دیگری ندارند.  کاملا قابل قبول است که جوانان ایران از کمبودهای مختلفی از جمله تفریحات و سرگرمی کم بهره یا بی بهره اند. اما با گسترش تحقیقات روی مضرات قلیان و تنباکوها این دلیل بیشتر به یک توجیه شبیه شده. چراکه مانند این است که فردی با یک اره بروی شاخه ای از درخت گیر کرده باشد و پیش از اینکه کمکی برسد بخاطر اینکه حوصله اش سر رفته برای سرگرمی با اره شروع کند به بریدن بن شاخه، زمانیکه کمک برسد برای پایین آوردندش دیگر نه از شاخه خبری هست و نه از او!
تا سال های قبل تصور بر این بود که قلیان از سایر مواد دخانی ضرر کمتری دارد. فرض هم بر این بود که چون دود آن از میان آب می گذرد مواد سمی کمتری در خود خواهد داشت. اما حالا همه ما خوب می دانیم که نه تنها ضرر آن کمتر نیست بلکه با ارقام جدیدی که از حجم مواد سمی دود قلیان اعلام می شود هر کام آن گویی یک قرص سرطان کامل است. اگر هنوز از ارقام منتشر شده اطلاعی ندارید این تازه ترین مطلب منتشر شده در این خصوص است:
 میزان منوکسید کربن وارد شده به بدن انسان در اثر ‏استعمال ‏قلیان 6 برابر سیگار و میزان ‏عامل سرطانی قلیان۴۶ برابر بیش‌تر از سیگار است. میزان دیگر عوامل سرطانی ‏مانند "آرسنیک" در قلیان چهار برابر سیگار و "سرب" در قلیان ۲۰۲ برابر ‏سیگار است. بر اساس تحقیقات جدید دیگر تاثیرات استفاده از قلیان بیماری‌های عفونی واگیردار ‏‏در اثر استفاده مشترک از شیلنگ ‏قلیان ‏و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنبا کوی قلیان، افزایش شدید نیکوتین ‏پلاسما و ضربان قلب و خطر ابتلا به سرطان ‏دهان، مثانه و ابتلا به آسم، حساسیت ‏آلرژیک و سل ریوی است. 
با دانستن ترکیبات این قرص سرطان شاید دیگر پرکردن اوقات بیکاری با قلیان دلیل قابل قبولی نباشد. شاید باید پذیرفت که بسیاری از ما در اثر استمرار در مصرف قلیان به آن معتادیم و اعتیاد ماست که ما را گاه و بیگاه برای کشیدن قلیان به قهوه خانه و دشت و دمن می کشاند و حتی در صورت کمبود وقت در داخل ماشین دست به کار چاق کردن قلیان می شویم. اعتیادی نه چندان بدنام و بدبو اما کشنده تر و موزی تر هر نوع دیگر آن.
از آنجاکه حوصله خواندن مطالب طولانی را نداریم حرف را باید کوتاه کرد که سالانه در مجموع ۳۵ هزار ‏تن تنباکو در کشور دود می شود و کف سنی مصرف آن از 13 سالگی شروع می شود. شاید زمان آن رسیده که بپذیریم معتاد به قلیان هستیم و باید برای ترک آن پیش از اینکه این قرص خوش طعم در بدن ما اثر کند کاری کنیم. شاید جالب باشد بدانید اگر بدانید شخصی که 10 سال مواد دخانی مصرف کرده باشد پس از دو هفته عدم مصرف 20 درصد، پس از 2ماه 35 درصد و پس از یکسال بیش از 60 درصد از صدمات وارده به ریه جبران میشود و ریه ها با تولید مواد ترمیم کننده خود را مداوا می کنند.
اگر تحمل دیدن تصویر زیر را ندارید همین امروز با سیگار و قلیان خداحافظی کنید!

 
 
1706 مرتبه مشاهده شده
 

نظرات کاربران

ارسال نظر