پنج روش برای غلبه بر استرس
 
 

اگر حجم زیادی از کارهای عقب مانده دارید و فرصت کافی برای انجام آنها ندارید امکان اینکه در معرض استرس قرار بگیرید بسیار زیاد خواهد بود. نشانه های بروز این استرس را می توان در دردهای بدون منشاء مشخص در بخش های مختلف بدن، سر درد یا شکم درد و عضله درد یافت. حتی گاهی تاثیرات روحی ناخوشایند همچون بد خوابی و فراموشی نیز به دنبال استرس وارد زندگی ما می شوند.
نتیجه تحقیقی که اردیبهشت ماه 1393 توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شده نشان می دهد 52 درصد مردان و 47 درصد زنان در ایران با میانگین 36 سال سن به نوعی با مشکل استرس دست و پنجه نرم می کنند. 
اما با انجام پنج روش کاملاً عملی و ساده تا حدود قابل توجهی می توان از حجم استرس روزانه کاست. این روش ها شاید در نگاه اول در مقابل مشکلی جدی مانند استرس غیر مفید به نظر برسند اما با انجام منظم و دقیق این برنامه پس از یکماه پی به تاثیرات شگفت انگیز آن خواهید برد.
1.    لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید. تمام مسئولیت ها و تعهدات یا فعالیت های وقت گیر خود را یادداشت کنید. حتی کارهای روزانه معمولی مانند فیسبوک و وب گردی را هم منظور کنید و برای هر یک از کارها زمان تقریبی اختصاص دهید.
2.    لیست خود را با یک دوست نزدیک در میان بگذارید. فردی از میان دوستان، خانواده یا اعضای کلیسا وقتی از بیرون ماجرا به لیست نگاهی بیاندازند شاید نظرات سازنده ای را در تغییر یا اصلاح برنامه به شما بدهند که به نظر خوتان نرسیده.
3.    از اینکه نتوانید تک تک کارهای لیست را به انجام برسانید احساس گناه نکنید. با بازنگری در لیست سعی کنید زمان بندی را تا حد ممکن اجرایی تر کنید.
4.    "نه" گفتن را تمرین کنید.شما نمی توانید همه افراد را راضی نگه دارید.مسئولیت بیش از حد نه تنها شما را عصبی و ضعیف می کند، بلکه در بلند مدت با کاهش راندمان، ممکن است سبب اشکال در کارهای ساده شما نیز شود.
5.    خداوند را در ابتدای هر کار قرار دهید.
اشعیا 40: 29-31  "ضعیفان را قوت می بخشد و ناتوان را قدرت زیاد عطا می نماید. جوانان هم درمانده و خسته می گردند و شجاعان بکلی می افتند. اما آنان که منتظر خداوند می باشند قدرت تازه خواهند یافت و مثل عقاب پرواز خواهند کرد. خواهند دوید و خسته نخواهند شد. خواهند خرامید و درمانده نخواهند شد." امید و اعتماد خود را بروی خداوند بگذارید و رابطه خود را با خداوند در اولویت قرار دهید. بر این اساس اولویت های دیگر زندگی خود را بتدریج تشخیص خواهید داد.
اگر در این زمینه نیاز به مشاوره یا راهنمایی دارید، با ما تماس بگیرید.


منبع:
IGNITE YOUR FAITH. BAKER PUBLISHING GROUP. 2009. ISBN: 0800733886

 
 
1807 مرتبه مشاهده شده
برچسب‌ها : کار استرس سر درد
 

نظرات کاربران

ارسال نظر