دو راهکار موثر در کاهش وزن
 
 

1.    رژیم غذایی منظم
یکی از باورهای عمومی غلط، ارتباط دادن تعداد دفعات غذا با میزان چاقی است. یعنی هرچه وعده های غذایی در روز بیشتر باشد به همان میزان هم وزن زیاد می کنیم. بر همین اساس بعضی افراد با خذف وعده های غذایی مثل صبحانه یا نهار سعی می کند از وزن خود بکاهند. این درحالیست که حذف وعده های غذایی یکی از عادات غلط در رژیم غذایی است و به دلایلی که اشاره خواهد شد نه تنها باعث کاهش وزن نیست بلکه امکان دارد باعث سوخت و ساز آرام تر در بدن شود:
•    میزان قند خون پایین
زمانیکه یکی از وعده های غذایی از رژیم روزانه حذف شود، قند خون پایین خواهد آمد و این موضوع نه تنها باعث عصبی شدن و ناآرامی می شود بلکه سبب خوردن بیش از حد در وعده های دیگر خواهد شد. این الگو را می توان در ماه رمضان در افرادی که روزه می گیرند دید که در پایان ماه غالباً نه تنها وزنی کم نشده بلکه شاهد  چندین کیلو اضافه وزن هستند.
•    متابولیسم
متابولیسم بدن به صورتی است که هرچه تعداد وعده های تغذیه بیشتر باشد میزان سوخت و ساز و مصرف کالری نیز افزایش می یابد. از طرفی زمانیکه بدن دچار گرسنگی در اثر حذف وعده های غذایی می شود مغز فرمان صرفه جویی در مصرف انرژی را صادر می کند. یعنی بدن در شرایط تنش و بحران قرار می گیرد و با فرمان صادر شده تلاش می کند حداقل چربی را بسوزاند و در کمترین میزان ممکن از چربی ذخیره استفاده کند.  یکی از روش های موثر در کاهش وزن تقسیم یک وعده غذایی سنگین در چندین وعده سبک است. در این میان پرهیز از مصرف تنقلاتی مانند چیپس و پفک و گنجاندن رژیم سبزی و میوه به صورت میان وعده نتایج شگرفی خواهد داشت. چراکه در این رژیم مغز فرمان سوخت ساز سریع تر را به علت در دسترس بودن منبع انرژی صادر میکند.


2.    حذف برخی از خوراکی ها
بعضی مواد غذایی مانند سرخی کردنی ها، نوشابه، شیرینی های خامه ای و مواد پر کربوهیدرات از جمله خوارکی هایی هستند که عدم مصرف آنها توصیه می گردد. بهتر است ذائقه خود را بجای مصرف برنج، نان سفید، پاستا و چیپس به سمت منابع غنی از سبوس سوق دهید.هرچند که در ابتدا ممکن است مواد غذایی سبوس دار به خوشمزگی رژیم قبلی نباشند اما بعد از اینکه به طعم آن عادت کنید از یک رژیم سالم برخوردار خواهید شد. از طرفی بر هیچ کس پوشیده نیست که مصرف مواد سرخ کردنی جدا از اینکه سببب بروز بیماری های قلبی خواهد شد چربی های ذخیره شده بدن را تا 10برابر افزایش خواهد داد.
نوشابه های قندی از جمله نوشیدنی هایی هستند که می توانند تمام زحمات شما برای حفظ یک رژیم سالم غذایی را بر باد دهند. هر بطری نوشابه سیاه برابر 40 حبه قند کالری به بدن شما تزریق می کند و این در حالیست که هیچ فرمانی از مغز به عنوان سیر شدن صادر نمی شود و بدن علاوه بر این کالری محتاج به دریافت مواد غذایی دیگر خواهد بود. هنوز در سلامت نوشابه های رژیمی شک و شبه های زیادی وجود دارد. بنابراین توصیه می شود تا حد امکان از آب یا آب میوه های طبیعی بجای نوشابه های رژیمی استفاده شود.


منبع
WE BECOME WHAT WE REPEATEDLY DO.
 STEPHEN COVEY PUBLISHED BY NATHANIEL LAMBERT 2014

 
 
1757 مرتبه مشاهده شده
 

نظرات کاربران

ارسال نظر