آیا "اشتها" ژنتیکی است؟
 
 

هر فرد از نظر ژنتیکی، خصوصیات آناتومیکی و بیوشیمیایی از دیگر افراد و حتی اعضای خانواده خود متفاوت است. بطور مثال وقتی اعضای خانواده دور یک میز می نشینند، هر یک چشایی متفاوتی نسبت به دیگری دارند، که ناشی از توزیع گیرنده های چشایی بروی زبان است. 


گیرنده های چشایی تاثیر قابل توجهی در حجم مواد خوراکی مصرفی در روز دارند. مطالعاتی که اخیراً در امریکا توسط محققان انجام شده نشان می دهد که کوچکترین تغییر در کدهای ژنتیکی می توانند حساسیت ما را به طعم شیرین تغییر دهند و همین موضوع می تواند دلیل اعتیاد برخی افراد به شیرینی باشد.
در واقع بنا بر این پژوهش ارتباط مستقیمی بین ژنتیک افراد و اعتیاد به طعم ها و غذاها وجود دارد. البته محققان ثابت کرده اند که این ژن ها شدیداً تحت تاثیر محیط هستند، یعنی نحوه بروز یا خاموشی یک ژن در فرد ارتباط تنگاتنگی با سبک زندگی وی دارد.
این موضوع بدین معنی است که در پیش گرفتن یک شیوه مناسب جهت تغذیه ، نه تنها زندگی خود شما بلکه زندگی فرزندانتان را هم می تواند تحت تاثیر قرار دهد. عاداتی مثل پرخوری، نخوردن غذای کافی ، مصرف سیگار و الکل می تواند در عادات غذایی فرزندان هم تاثیر منفی داشته باشد.
اگر شما سابقه خانوادگی قدیمی در مورد عادات غذایی غلط  دارید نسبت به افراد عادی ریسک بالاتری برای ابتلا به مشکلات تغذیه ای در آینده خواهید داشت.
اگرچه ژنتیک در شکل گیری شخصیت و عادات فرد تاثیر دارد اما در نهایت انتخاب های محیطی تکمیل کننده این روند است. در پیش گرفتن عادات غذایی سالم، ورزش منظم، کنترل وزن و پرهیز از سیگار و الکل می تواند علی رغم ژن های بد، تضمین کننده سلامت فرد باشند.

منبع:
www.psychologytoday.com

 
 
1760 مرتبه مشاهده شده
 

نظرات کاربران

ارسال نظر