گوزه گر و فرصت های دوباره
 
 

چنانکه گل  در  دست کـوزه گرست همچنان شما  در  دست من میباشید .  ارمیا 18 : 6 

سالها قبل دریک کارگاه کوزه گری در شهر لالجین  همدان که به پایتخت سفال کاری ایران معروف است درس بسیار مهم و فراموش  نشدنی  گرفتم که در تمام شرایط  سخت و مشکلاتی که با آن روبرو شده ام بیاد آن درس افتاده و آرامش گرفته ام.

پیرمرد کوزه گر با دستهای  ورزیده و هنرمندانه اش مقداری  گل  از قبل  آماده  شده را برداشت و در مرکز صفحه چرخ کوزه گری گذاشت وبا پاهایش  چرخ را چرخانید ودست هایش را در  ظرف  آبی  فرو برد و چندین ضربه به گل  زد و با بالا  و پایین بردن دستهایش  آنرا شکل  وفرم داد.

 بعد با فشار  انگشتانش در مرکز گل  در عرض  چند دقیقه  یک کوزه  بسیار زیبایی  ساخت  و دائما  با اّبیکه دستش  را در  آن فرو میبرد گل  را نرم  وقابل  انعطاف نگه میداشت . گفتم خسته نباشید بهمین زودی تمام شد ؟ گفت نه این یک قسمت کار  است حالا  کنار  میگذاریم تا  کمی  خودش را بگیرد و بعد با قلم مخصوص بر روی  آن نقش  و نگار میکشیم و میگذاریم در آفتاب خشک شود و بعد رنگ و لعاب  میزنیم ومیگذاریم در  کوره با درجه حرارت بالا پخته شود.

پرسیدم آیا شده است که در حین کار کوزه خراب  شود ؟ گفت چرا نه ،  بله  که بوده بستگی  به آمادگی  گل  و یا جنس  خاک دارد ولی هیچ  گل  کوزه خراب  شده ای اینجا  بیرون انداخته نمیشود بلکه  آنرا هر بارکه خراب شود دوباره جمع میکنیم و در مرکز چرخ میگذاریم  اگر زیاد شل  باشد با گل های  سفت قاطی اش میکنیم و اگر هم  زیاد سفت باشد با آب آنرا شل  میکنیم .   و با  لبخند زیبایی گفت : بهر حال آقا اینجا ما کوزه گریم ما برای گل  تصمیم میگیریم که چی باشـه  اون که نمیتونه برای شغل ما تصمیم  بگیره  و بعد زد زیر خنده .  وقتی از کوزه گری اش دور میشدم متوجه شدم  چشمانم  از شوق  امید خیس  شده است من آنروز زیباترین درس زندگی ام را گرفتم .

هیچ  گل کوزۀ خراب  شده ای  در اینجا  بیرون انداخته نمیشود .

امروزمهم ترین پیغام برای همه کسانیکه  با مشکل  خاصی  دست وپنجه نرم  میکنند و بهر دلیلی حس میکنند همه چیز به آخر  رسیده و دیگر امیدی  وجود ندارد اینست که پیرمرد  کوزه گر  لالجینی  گفت :هیچ گل کوزه خراب  شده ای در اینجا بیرون انداخته نمیشود بلکه آنرا دوباره جمع میکنیم وبر صفحه چرخ میگذاریم  ودوباره میسازیم.

دوست عزیز  شما هم در دستهای  توانمند  کوزه گر متبحری  هستید که هرگز  شما را بخاطر  اشتباهات و خرابی هایتان  دور نمیاندازد  بلکه  هر بار  که حاضر  باشید در  دستانش  قرار بگیرید  شما را در مرکز صفحه قلبـش میگذارد  و به همان شکلی که در طرح ازلی  اش دارد در خواهد آورد.

اشک  شوق  و امید  من زمانی  بیشتر شد که این صحنه را در  کتاب  ارمیا  فصل 18 آیه 3 و4 خواندم.

حقیقتا خدای  ما  خدای  بار دیگرست و با لبخند میپرسد آیا من نمیتوانم مانند این کوزه گر  با شما عمل  نمایم ؟ 

دوست عزیز در هر  شرایط  افکنده شده ای که قرار گرفتی بیاد  بیار خدا  انسان  را از خاک افکنده  بر زمیــن بسرشت نه از گرد و غباری که  بخاطر  هجوم بادها  در هــوا 
میچرخیدند.

کشیش جلیل سپهر

 
 
1738 مرتبه مشاهده شده
 

نظرات کاربران

ارسال نظر