میلیاردرها در کدام دانشگاه ها تحصیل کرده اند؟
 
 

آیا لزوماً مولتی میلیاردرها تحصیلات عالیه دارند؟ یا اینکه به واسطه وقف کردن خود و ممارست در یک بیزینس خاص صاحب ثروت شده اند؟
براساس آخرین سرشماری میلیاردرها تقریباً دو سوم این افراد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و این آمار حتی شامل کشورهایی با سطح عمومی تحصیلات بالا نیز بوده. در بریتانیا از هر پنج میلیاردر چهار نفر دارای تحصیلات عالیه هستند. اطلاعات این سرشماری از بانک های سویسی واقع در سنگاپور جمع آوری شده.
این تحقیقات بر روی دارایی ها و سوابق 2300 میلیاردر انجام شده و نتایج آن این تصور را که اغلب تاجران و صاحب نامان بازرهای جهانی خود آموخته و تعلیم دیده بازار هستند را زیر سوال می برد. 
از میان افراد تحصیل کرده در این گروه یک چهارم دارای تحصیلات ارشد و از هر 10 نفر بیش از یکی صاحب مدرک دکتراست. بر اساس این گزارش این افراد به شکل چشمگیری در دانشگاه های قدیمی و خوش نام جهان تحصیل کرده اند. 
20 دانشگاه برتر در تولید "میلیاردرها" به شدت زیر نفوذ مراکز نخبه آموزشی آمریکا قرار دارند. بطوری که از این تعداد 16 موسسه در خاک آمریکا هستند.
مراکز برتر آموزشی
دانشگاه پنسیلوانیا بیش از هر مرکز آموزش عالی دیگری میلیاردر تولید می کند. دانشگاه های هاروارد، ییل(Yale)، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، پرینستون، کرونل و استنفورد در مقام های بعدی قرار دارند.
شیوه مرسوم کسب ثروت در میان این افراد دلالی و واسطه گری مالی مانند فاینانس، بانکداری و سرمایه گذاری است.
اما نشانه هایی از تغییر جغرافیای ثروت نیز در این تحقیقات به چشم میخورد. بازتابی از اقتصاد روبه رشد هند را می تواند در رتبه نهم این جدول یعنی دانشگاه مومبای دید.
در حالیکه آکسفورد و کمبریج در این لیست جایی ندارند، تنها نماینده انگلستان دانشگاه اقتصاد لندن است که در رتبه 10 جای گرفته.
بازتاب ثروت اندوزی روسی را می توان در رتبه 11 جدول مشاهده کرد که به دانشگاه لومونوزوف مسکو اختصاص پیدا کرده است.

ولی برتری دانشگاه آمریکا در این لیست به این معنی نیست که آمریکا ثروتمندان بیشتری تولید می کند. بیش از یک چهارم ثروتمندانی که در دانشگاه های آمریکا تحصیل کرده بودند از کشورهای دیگر برای تحصیل به این کشور سفر کرده اند. این رقم حتی برای مدارج ارشد و دکترا چیزی نزدیک به 40 درصد بوده.
کمک های مالی به دانشگاه
طبق بررسی ها حفظ ارتباط با دانشگاهِ محل تحصیل پیامدهای مثبتی را در آینده به همراه دارد. نیمی از میلیادرهای این گزارش با امور خیریه و عام المنفعه دانشگاه در ارتباط هستند. حجم عمده این کمک ها صرف بخش تحصیلات و زیرشاخه های مربوطه می شود. 
شاید همین موضوع علت هدف گزاری شگفت انگیز 6.5 میلیارد دلاری هاروارد برای جذب سرمایه در سال جدید باشد.
این تحقیق نشان می دهد که الگوی پراکنش ثروت در نقاط  کم شماری ازجهان متمرکز شده. بیش از 40 درصد ثروتمندان اروپا تنها در 10 شهر ساکن هستند که پرچمدار آنها لندن و مسکو هستند. در مقیاس جهانی نیویورک میزبان بیشترن تعداد میلیاردر های جهان است.
گزارش دارای ابعاد غیرمنتظره ای نیز هست. تحقیقات نشان داده که نیجره به کشوری با بیشترین تعداد کودکان محروم از تحصیل تبدیل شده. این در حالیست که بر اساس همین تحقیق این کشور در آینده نزدیک بیشترین تعداد افراد میلیارد در قاره آفریقا را در خود جای خواهد داد.
تحقیقات بسیاری از سوی ارگان های مختلف از جمله سازمان همکاری و توسعه نشان می دهد همچنان کسب مدارج دانشگاهی و راه تحصیل بهترین سرمایه گزاری برای بدست آوردن مشاغل پردرآمد در آینده هر فرد خواهد بود. 
نتایج این بررسی ها  ادعای ارجحیت  ترک تحصیل و وارد شدن به بازار کار  به صورت غریضی، بر ورود به عرصه تجارت با تحصیلات و دانش آکادمیک را مردود اعلام میکند.
اما فرانک فوردی نویسنده این گزارش، نظریه پرداز اجتماعی و پرفسور جامعه شناسی معتقد است، یکی از رازهای حل نشده در توسعه تحصیلات عالی افزایش شکاف بین دانشگاه های نامی و معروف و الباقی دانشگاه هاست.
او می گوید:"سلسه مراتب حرف اول را میزند".
این مراکز معروف تحصیلی به محلی برای "گردهمایی مهره های جهانی" تبدیل  شده.
به گفته فوردی:" تحصیلات همیشه موضوعی است که محل مناقشه بوده، اما چیزی که مسلم است تحصیلات دانشگاهی همیشه راهی بوده به سمت قله و امتیازی بوده برای کسب و تثبیت موقعیت های برتر".


 Source : BBC News education correspondent

 
 

نظرات کاربران

ارسال نظر