چند تن از زنان طغیانگر تاریخ، جنگجو، سرسخت، عاصی
 
 

تاریخ و افسانه ها پر است از رشادت های مردان قهرمان. طبق باور عمومی صفاتی چون دلیری و بی باکی مشخصه مردان است و شما هم اگر بر این باورید تا پیش از خواندن این مقاله کسی بر شما خرده نخواهد گرفت. اگرچه در تمام دوران های تاریخ زنان قهرمان حضور داشته اند و ردپایی از خود برجا گذاشته اند. حتی آنانی که جامعه و تاریخدانان از قبول آنان سرباز می زنند. در ادامه با چند تن از مهمترین زنان طغیانگر تاریخ آشنا خواهید شد.

Grainne O' Malley
"گرین اومالی" مشهور به  علیاحضرت اومالی، فرمانده و رهبر خاندان قدرتمند اومالی در قرن 16 در ایرلند بود. اومالی مانند پدرش تجارت می کرد و کالاهای مختلفی را به سرتاسر جهان صادر می کرد. اما در روی دیگر سکه او یک دزد دریایی بود که بخاطر حمله های سهمگین به کشتی ها و استحکامات نظامی قبایل و طوایف رقیب  شهرت بسیاری داشت. او همچنین به جزایر دور افتاده اسکاتلند نیز حمله کرد. با وجوداینکه بسیاری از افسانه ها زیر نام "ملکه دزدان دریایی" درباره "اومالی" غلو شده است، شخصیت واقعی او به اندازه کافی طغانگر بوده که رتبه نخست این لیست را تصاحب کند.

Hatshepsut
اگرچه که در زمان مصر باستان جامعه و قوانین به شدت تحت نفوذ مردسالاری بود اما فراعنه زن همواره در میان مطرح ترین فرعون های مصری قرار داشته اند. یکی از مهمترین این افراد "هت شپ سوت" بوده که از 1458 پیش از میلاد تا 1479 حکمرانی میکرده. زمان حکمرانی او با رونق اقتصادی و شکوه فراوان همراه بود. وی پروژه های ساختمانی عظیمی را در قلمرو خود به انجام رساند. از آنجاکه سمبل حکومت و حکمرانی نمادی مردانه بود او ناچار بود به همراه جامه پادشاهی اش ریش مصنوعی نیز داشته باشد.

Joan of Arc
سال 1420 میلادی امپراطوری فرانسه گرفتار هرج و مرج و نابسامانی بود. نیروهای بریتانیا و متحدانش بخش عمده کشور را تسخیر کرده بودند و حکومت در حال فروپاشی بود. در این میان دختر دهاتی و ساده ای به نام "جین آرک" که در میان ارتشیان بود با کلام خود که مدعی بود با میکاییل و سایر فرشتگان در تماس است، توانست اعتماد به نفس سپاه را ترمیم کند و به این روش بخش زیادی از کشور را از سیطره ارتش بریتانیا آزاد کند. او در نهایت توسط نیروهای بریتانیایی اسیر شد و به جرم ارتداد سوزانده شد.


Olga of Kiev
"اولگای کی یو" – یا اولگای مقدس- در قرن دهم میلادی  حاکم " کی یو راس" بود. امپراطوریی که بعدها روسیه مدرن از دل آن بیرون آمد. اولگا که به نیابت از پسر نوجوانش حکمرانی می کرد به فردی مصمم و البته سنگدل معروف بود. بر اساس نسخه های مکتوب از روسیه آن دوران، او ملکه رقیب خود را زنده مدفون کرد و تمامی 20 سفیر وی را نیز در اتاقی حبس کرد و آنجا را به آتش کشید. در آن زمان سربازان ارتش هر یک پرندگان نامه رسانی را همراه خود به جبهه جنگ می بردند تا در طول دوران جنگ از خانه و کاشانه خود خبر بگیرند. اولگا زمانیکه ارتشی را شکست می داد به پای این چرندگان سولفور می بست و آنان را رها می کرد و به این ترتیب خانه دشمانان خود را می سوزاند.

Mary Reade and Anne Bonny
دو تن از معروف ترین دزدان دریانورد زن  "مری رده" و "ان بونی" بوده اند که هر دو بر عرشه کشتی کاپیتان "کالیکو جک رکام" خدمت کرده اند که دزد دریایی کهنه کار و موفقی بود و در نهایت در یک درگیری روی آب در سال 1719 اسیر نیروهای دولتی شد. زمانیکه نیروهای دولتی به عرشه کشتی کالیکو حمله کرده و آن را تسخیر کردند اکثر ملوانان آن مست بودند و دفاعی از خود نکردند. اما این "مری" و "ان" بودند که تا زخمی شدن از عرشه کشتی در ظاهر و لباس مردانه دفاع کردند و تنها در دادگاه روشن شد که آن زن هستند. هر دوی این زنان در نیروی دریایی و ارتش بریتانیا خدمت کرده بودند.

Tomoe Gozen
برای قرار گرفتن در لیست سرسخت ترین زنان تاریخ حتماً لازم نیست که یک جنگجو بود. اما "تومو گُزن" قطعا یک جنگجو بود. این نجیب زاده ژاپنی در قرن 12 به عنوان یک سامورایی شمشیر می زد. در آن زمان ساموارایی بودن یک نشان مردانه بود و زنان امکان ورود به این جامعه را نداشتند. او به تیراندازی ، سوارکاری و شمشیرزنی استادانه شهرت داشت. در نسخه های تاریخی آن دوران نام او به عنوان "بهترین همه جنگجویان" ذکر شده.

 

Boudica
"بودیکا" از اولین ملکه های جنگجوی بریتانیا بود که بر قبیله "ایسنی" در قرن اول پس از میلاد حکمرانی می کرد. مانند بسیاری از قبایل دیگر "ایسنی" با حکومت روم خصمومت داشت و زمانی که همسر بودیکا، که پادشاه محسوب می شد درگذشت، حکومت روم این امپراطوری را ضمیمه خاک خود کرد. در آخرین لحظه های نزدیک به شکست بودیکا قبایل همسایه را علیه روم بسیج کرد. او در این جنگ به پیروزی غیر منتظره ای دست یافت به طوریکه در تاریخ از او به عنوان "شوالیه آزادی" نام برده شده. اما در حقیقت پیروزی او یک رسوایی بزرگ بود. چراکه او دستور قتل عام شهروندان رومی را صادر کرد و بنابر نوشته های تاریخی دها هزار غیر نظامی را اعدام کرد و شهرهایی را کاملاً با خاک یکسان کرد.

 

Harriet Tubman
"هریت توب من" برده ای بود که در سال 1849 به شمال آمریکا گریخت. او پس از رهایی عملیات متعددی را علیه کمپ های برده داری، به نیت آزاد کردن دوستان و خانواده خود انجام داد و بسیاری را از بردگی آزاد کرد و به شمال یعنی کانادا که برده داری ممنوع بود منتقل کرد. در زمان جنگ های داخلی آمریکا او به عنوان جاسوس و خط شکن در ارتش متحدین مشغول بود و تجربه خود را که از جنگ های پارتیزانی بدست آورده بود در اختیار آنان قرار می داد. بعدها او به فعالیت مدنی برای حق رای زنان پیوست و در سال 1913 در سن 91 سالگی در گذشت.

 

The Night Witches
زمانیکه نیروهای آلمان در تابستان 1941 به اتحاد جماهیر شوروی حمله کردند، ارتش سرخ با هرچه که در توان داشت علیه آنان به دفاع برخواست. در بعضی موارد این به معنی استفاده از تجهیزات از رده خارج نیز بود. در همین میان 588 بمب افکن کوچک پی او 2 نیز قرار داشت که همگی به علت کوچکی و از رده خارج بودن غیرقابل استفاده بود. اما خلبانان زن ارتش به عنوان "جادوگران شب" کوچکی این هواپیما را به فرصتی مناسب برای حملات پنهانی و رادار گریز تبدیل کردند و با انجام 23000 عملیات هوایی علیه ارتش آلمان آنان را زمین گیر کردند. 23 تن از این زنان خلبان نشان قهرمانی شوروی را دریافت کردند.

 

 
 
1735 مرتبه مشاهده شده
 

نظرات کاربران

ارسال نظر